Doplňky stravy na podporu testosteronu

Jedním ze způsobů, jak přirozeně podpořit produkci testosteronu je vhodné stravování bohaté na určité druhy látek a vitamínů.

K potřebnému množství živin na podporu přirozené tvorby testosteronu si můžeme pomoci  různými bylinnými extrakty nebo doplňky stravy. 

Je ale nutné si uvědomit, že k poklesu testosteronu dochází zcela přirozeně z mnoha různých aspektů, které jsme probrali zde: Nedostatek testosteronu: proč k němu dochází a co s tím?. Je tedy potřeba mít na paměti, že podpůrné tablety, ani zdravý životní styl v určitých případech nemusí stačit. To především v situaci, kdy je vaše hladina testosteronu opravdu nízká či v momentě, kdy za nízkou hladinou testosteronu stojí zdravotní problémy. V takových případech je vždy potřeba vyhledat odborníka, který vás podrobí lékařskému vyšetření. 

Kotvičník zemní (tribulus terrestris) 

Kotvičník zemní je asi nejznámější bylina, která se používá v kontextu přírodních testosteronových suplementů. Kotvičník má totiž spoustu pozitivních vlastností.

V první řadě má velmi pozitivní účinky na libido u mužů i žen. Studie prokazují, že se při pravidelné užívání kotvičníku mužům zlepšila produkce spermií a kvalita erekce. Časopis Cryobiology (2017) publikoval, že byly u kotvičníku mimo jiné  prokázány pozitivní účinky na pohyblivost a životaschopnost lidských spermií. 

Došlo ke zvýšení libida a obecně ke zvýšení pohlavních hormonů - testosteronu, dehydroepiandrosteronu, dihydrotestosteronu, dehydroepiandrosteron sulfátu a luteinizačního hormonu. 

Pokud zvažujete zařadit kotvičník mezi pravidelně konzumované doplňky stravy, pak můžeme doporučit podívat se po přípravcích, které kromě kotvičníku obsahují i pískavici řecké seno.

Ženšen

Ginsenosidy, které jsou obsaženy ve všech druzích ženšenů, mají prokazatelně pozitivní účinky na lidský organismus. Ženšen se v tradiční medicíně využívá už od nepaměti, například v tradiční čínské medicíně je hojně využíván ke zvýšení libida

Moderní medicína účinky ženšenu také potvrzuje, několik studií odhalilo, že užívání ženšenu má pozitivní vliv na zvýšení počtu a zkvalitnění spermií. Také se díky studiím  prokázalo, že ginsenosidy pomáhají zvýšit hladinu testosteronu. Důležitou roli hraje ženšen třeba i při podpoře imunitního systému, napomáhání s lepším zvládáním stresových situacích nebo třeba s oddálením fyzické únavy. 

Nejčastějším druhem ženšenu, o kterém se mluví v kontextu s testosteronem, je indický ženšen též známý jako ashwagandha. Právě ashwagandhu doporučujeme zařadit do vašeho repertoáru, pokud hledáte doplňky stravy na podporu testosteronu

Zinek 

Dostatečné množství zinku v lidském těle je jedním ze zásadních předpokladů k tomu, aby byla hladina testosteronu v optimálních hodnotách. Zinek má totiž jedinečnou funkci nejen testosteron utvářet, ale zároveň zabraňuje jeho rozkladu na estrogeny. Mnoho studií opravdu zaznamenalo, že nedostatek zinku může vést k nízké hladině testosteronu. 

Kromě toho hraje zinek důležitou roli v celém imunitním systému, jeho nedostatek se tedy může projevovat v podobě oslabené imunity, díky které je tělo náchylnějším k všemožným druhům onemocnění. Právě proto by se na udržování jeho optimální hladiny měl brát zřetel. 

Nedostatek zinku v těle se může projevovat i zvýšenou tvorbou akné, sníženou výkonností nebo třeba zhoršením kvality vlasů a nehtů. 

Nejjednodušší cestou, jak udržovat hladinu zinku ve správných hodnotách je užívání doplňků stravy s jeho obsahem. Doporučujeme pořídit chelátovou formu zinku, která je pro lidské tělo nejlépe vstřebatelná. 

Dalšími zdroji zinku jsou například tyto potraviny: 

  • Hovězí maso 
  • Ústřice
  • Krabí maso
  • Fazole
  • Kešu oříšky

Vitamín D 

Na cestě k podpoření testosteronu byste určitě neměli zapomenout na vitamín D! V dnešní době již existují prokazatelné podklady k tvrzení, že vitamín D skutečně dokáže povzbudit tvorbu testosteronu. Dalším obrovským benefitem vitamínu D je jeho schopnost působit preventivně proti srdečním chorobám a rakovině. Také je významný tím, že pomáhá lidskému tělu přijímat a využívat vápník a fosfor, což jsou zásadní minerály pro stavbu kostí. 

Studie z roku 2011 (Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men) testovala účinky vitamínu D na několika dospělých mužích. Část z nich dostávala denní dávku 3332 I.U. vitamínu D. Část z nich užívala po dobu experimentu pouze placebo. Výsledky této studie říkají, že se hladina testosteronu u zdravých mužů, kteří brali vitamín D, zvýšila o více než 25 %. 

Vitamín D se získává především prostřednictvím UV záření. Nejlepším zdrojem vitamínu D je tedy styk slunečního záření s pokožkou. Na jaře a v létě je doporučená doba pobytu na slunci přibližně 20-30 minut. V průběhu této doby dokáže pokožka vyprodukovat dostatečné množství vitamínu D. Poté je vhodné se namazat krémem s dostatečným ochranným faktorem, aby nedošlo ke spálení kůže. 

V podzimních a zimních měsících nemějte strach sáhnout po vitamínu D v podobě tablet, vaše tělo vám bude vděčné. 

Pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno známá i jako Fenugreek je rostlina, která je od nepaměti využívána tradiční medicínou. Využívala se k léčení otoků, kašle, nevolnosti nebo třeba při problémech s trávením.  Asi nejznámější využití mají její drcená semena v indické kuchyni, kde jsou součástí kari koření nebo třeba tradičního indického chutney. 

Studie z roku 2020 (Effect of fenugreek extract supplement on testosterone levels in male: A meta-analysis of clinical trials) odhalila, že užívání doplňků stravy s extraktem z pískavice  u testovaných jedinců prokazatelně zvýšilo hladinu testosteronu. Dále se ukázalo, že fenugreek dokáže snižovat degradaci mužského pohlavního hormonu v lidském organismu. 

Existují i další studie, které se účinky pískavice zabývaly na lidských subjektech. Testovalo se různé dávkování na různé typy mužů a výsledky hovoří o tom, že pískavice řecké seno může být nápomocná při snaze o zvýšení testosteronu. 

Doplňků stravy obsahující extrakt z fenugreek v dnešní době na trhu seženete opravdu mnoho. Můžete vybírat i z kombinací s dalšími bylinami, podle vlastní potřeby. 

ZMA

ZMA je doplněk stravy, který v jedné kapsli kombinuje tři složky a to: zinek, hořčík a vitamín B6. Toto spojení ocení především sportovci, protože kombinace těchto látek kromě podpory produkce testosteronu  napomáhá obecně při budování svalové hmoty, zvyšování fyzické síly a vytrvalosti. Pozitivní účinky má ZMA i na kvalitu vašeho spánku.

Buďte opět na vrcholu svých sil

Zjistěte, jak můžeme pomoci i vám cítit se skvěle. Ozvěte se nám a získejte bezplatnou konzultaci.

Konzultace zdarma

Kliniky LABS1503

ALPHALABS je součástí rodiny klinik LABS1503, které od roku 2015 umožňují lidem vypadat, cítit se a žít lépe, mít kontrolu nad svým zevnějškem a milovat svoje tělo. Neustále sledujeme trendy, testujeme je, inovujeme, vývojem přivádíme k dokonalosti a nabízíme vám je tak, že jsou dostupné.

Bezplatná konzultace