Nedostatek testosteronu: Proč k němu dochází a co s tím?

V moderní společnosti stále existuje poměrně velké množství témat, o kterých se příliš často nemluví. Jedním nich je i pokles hladiny testostosteronu.

Paradoxně se jedná o naprosto přirozený jev, který přichází s věkem a dochází k němu už po 30. roce života. Přirozeně je roční pokles o cca 1 % z celkové hladiny, což se může na první pohled zdát jako zanedbatelná a nijak děsivá hodnota.

Kde je tedy problém a proč stále více a více mužů (i v poměrně mladém věku) trpí nedostatkem testosteronu, který se zásadně podepisuje na kvalitě jejich každodenního života? 

Pokles testosteronu má na vině více faktorů 

Příčiny nedostatku testosteronu mohou být různé. Od onemocnění varlat, přes poruchy v hypothalamo-hypofysárním systému (zjednodušeně řečeno se jedná o systém, který řídí žlázy s vnitřní sekrecí), dědičné poruchy, až po civilizační choroby. Právě z těchto důvodů je důležitá prevence! Dbejte na své zdraví a nepřehlížejte signály, které vám vaše tělo posílá.

Uspěchaná moderní doba, hektický životní styl a extrémní vytížení s minimem odpočinku, špatná životospráva, nedostatek fyzické aktivity, nadváha, konzumace alkoholu a jiných návykových látek a další neduhy moderní společnosti této problematice rovněž nepomáhají. Naopak tyto faktory úbytek testosteronu podporují, tedy celkový proces poklesu urychlují a zesilují. 

Jaké příznaky říkají, že můžu mít nízkou hladinu testosteronu?

Mezi hlavní příznaky nedostatku testosteronu patří: 

 • Ztráta fyzické i psychické síly
 • Častá únava a problémy se spánkem
 • Náladovost, depresivní stavy.
 • Snížený zájem o sex i masturbaci.
 • Problémy s erekcí.
 • Problémy s výdrží při sexu.
 • Snížená motivace cokoli dělat.
 • Problémy se soustředěním a pamětí.
 • Ztráta svalové hmoty. 
 • Navýšení množství tuku.

Zapomeňte na doping!

Pokud u sebe tyto příznaky pozorujete a máte podezření, že byste snad skutečně mohli mít nízkou hladinu testosteronu, nesnažte se tento problém řešit na vlastní pěst.

Přípravky s obsahem testosteronu využívané ve zdravotnictví, a využívané i na naší klinice ALPHALABS,  jsou léky na předpis, které jsou schválené Státním ústavem pro kontrolu léčiv, což znamená, že mají přísně kontrolované složení a původ. O jejich dávkování a použití rozhoduje lékař na základě potřebných testů a vyšetření tak, aby bylo užívání tohoto hormonu bezpečné a v případě kontraindikací byl klient z léčby vyřazen.  

Testosteronové přípravky v dopingu, který sportovci berou hlavně s cílem nabrat co nejrychleji na svalové hmotě, jsou velmi často pochybného původu vyráběné v pochybných laboratořích rozvojových zemí. Užívání těchto léčiv a jejich extrémní dávkování, které se v dopingu používá, může vést k nebezpečnému poškození zdraví. 

Zdravý životní styl může, ale také nemusí, pomoci

Existuje několik možností, jak podpořit produkci testosteronu. Mějte ale na paměti, že ani sport a zdravé stravování nejsou zázračnou medicínou na všechny zdravotní problémy světa. Pokud je vaše hladina testosteronu příliš nízká, ani zdravý životní styl již nedokáže pomoci. V tuto chvíli je skutečně potřeba vyhledat odborníka, který stanový diagnostiku a navrhne způsob léčby. 

Způsoby, jak můžete podpořit přirozenou produkci testosteronu jsou: 

 • Dostatek fyzické aktivity.
 • Dostatek spánku a celkového odpočinku.
 • Zaměřte se na stravu - přidejte do jídelníčku více mononenasycených a nasycených tuků a cholesterolu (hovězí maso, vejce, špenát, brokolice, ořechy, avokádo, …) 
 • Dbejte na pitný režim.
 • Nepřehánějte to s kofeinem.
 • Dostatek sexu. 

Testosteronová terapie je správnou cestou

Testosteronová terapie je jednou z optimálních možností, jak zvýšit hladinu testosteronu. Jedná se o diskrétní a bezpečnou léčbu, při které dochází k optimalizaci hladiny testosteronu do požadovaných hodnot v předem stanovených intervalech. 

Léčba není nijak náročná pro váš organismus, naopak je pro vaše tělo přirozenější než například konzumace kofeinových nápojů, a dokáže vám mnohonásobně zlepšit kvalitu života. Na poli světové medicíny je již běžnou praxí a těší se obrovské oblibě hlavně u mužů v USA a Velké Británii. 

Před nástupem do testosteronové terapie dochází k celkovému vyšetření vašeho zdravotního stavu a vaší hladiny testosteronu. Poté jsou další postupy léčby konzultovány s lékařem, který navrhne vhodná řešení, jak vrátit tělu optimální hodnotu testosteronu. Po celou dobu terapie jsou klientům průběžně v pravidelných intervalech zhotovovány krevní testy, aby bylo jasné, jak se léčba vyvíjí. Klienti jsou tedy po celou dobu léčby pod lékařským dohledem a mají ucelený přehled o svém zdravotním stavu. 

Objednejte se na vstupní konzultaci zdarma, kde s vámi naši specialisté projdou vše potřebné a zodpoví vaše případné dotazy. 

Buďte opět na vrcholu svých sil

Zjistěte, jak můžeme pomoci i vám cítit se skvěle. Ozvěte se nám a získejte bezplatnou konzultaci.

Konzultace zdarma

Kliniky LABS1503

ALPHALABS je součástí rodiny klinik LABS1503, které od roku 2015 umožňují lidem vypadat, cítit se a žít lépe, mít kontrolu nad svým zevnějškem a milovat svoje tělo. Neustále sledujeme trendy, testujeme je, inovujeme, vývojem přivádíme k dokonalosti a nabízíme vám je tak, že jsou dostupné.

Bezplatná konzultace