Jak zvýšit testosteron

Možností na podporu přirozené hladiny testosteronu nalezneme spoustu. V určitém momentě už ale nemusí stačit.

Jak zvýšit testosteron

Problém je v tom, že životní styl většiny z nás, ve kterém jsme si osvojili spousty špatných návyků, tento pokles velmi urychluje. Stále se snižující hladina testosteronu se pak negativně odráží v našich každodenních životech. 

Obsahem tohoto článku je ukázat možné způsoby, jak přirozeně povzbudit hladinu testosteronu ve vašem tělem. Berte ale na vědomí, že v určitém momentu již stimulace produkce testosteronu nemusí vykazovat žádné výsledky. V tuto chvíli je potřeba obrátit se na odborníka. 

Co mohu udělat pro zvýšení testosteronu?

Existuje několik základních pravidel, které je potřeba dodržovat, aby mohlo docházet ke stimulaci přirozené produkce testosteronu. Vesměs se jedná o pravidla, které obecně dokáží zefektivnit kvalitu vašeho života, neboť jsou v souladu se zásadami zdravého životního stylu. 

Obecně platí 3 základní pravidla - správně se stravovat, pořádně se hýbat a náležitě odpočívat. Ačkoli to může znít sebevíc jednoduše, sáhněte si do svědomí a přiznejte si, jak často tyto pravidla promítáte do svého života.  

Dostatek spánku je základ všeho

Spánek a odpočinek organismu je alfou a omegou všeho. Platí to téměř pro vše a není tomu jinak ani v případě testosteronu. Spánková deprivace je skutečný problém obzvlášť v případě, že se jedná o dlouhodobý jev. Nedostatek spánku se totiž podepisuje na psychické i fyzické stránce jedince a v extrémních případech může docházet k naprostému kolapsu organismu. 

Nedostatečný odpočinek všeobecně v lidském mozku způsobuje naprostý chaos. To je také důvod proč v těchto chvílích nejsme schopni udržet pozornost, být soustředění, pořádně vnímat a celkově využívat další mentální funkce. 

Dopřejte si pravidelně dostatečné množství spánku, uvidíte, že se budete cítit lépe! 

Jak ale spánek působí na testosteron?

Testosteron se tvoří v hluboké fázi spánku, kterou označujeme jako NREM 4. Během noci bychom tuto fázi měli v ideálním případě absolvovat 4-5x. Jedna kompletní spánková fáze trvá cca 90 minut. 

Denně bychom tedy ideálně měli naspat v rozmezí 7-9 hodin.  Čím méně spíme, tím méně krát se do NREM fáze dostaneme, čímž dochází k narušení tvorby testosteronu.

Dostatek spánku by ve vašem životě měl být prioritou, pokud chcete zvýšit hladinu testosteronu

Stres škodí i vaší produkci testosteronu

Stres škodí na všech možných frontách, to ví v dnešní době už snad úplně každý. Obecně dělíme stres do dvou kategorií na krátkodobý a dlouhodobý. 

Krátkodobý stres vzniká jako reakce organismu na nějaký stresový faktor s délkou trvání několik minut až hodin. Krátkodobý stres není nutně negativní. Dochází díky němu k rozvoji ochranných buněčných mechanismů, což je pozitivní zejména v ohledu prevence před řadou onemocnění. 

Chronický, dlouhodobý stres je problém. Trvá týdny až roky a velmi negativně ovlivňuje náš život. Z fyziologického hlediska při dlouhodobém stresu dochází k řadě změn v našich tělních systémech (endokrinní, imunitní, nervové, …), což se podepisuje na našem celkovém zdravotním stavu. Lidé pod náporem dlouhodobého stresu jsou vyčerpaní, nemají chuť ani sílu do života, často propadají úplně apatii a vytváří tak nekonečný kruh, z kterého je těžké se dostat. 

Právě proto je třeba dbát na duševní hygienu a starat se o sebe i po psychické stránce. 

Stres a testosteron

Vztah mezi testosteronem a stresem je vlastně docela jednoduchý. Hlavním stresovým hormonem je hormon kortizol. Právě zmiňovaný kortizol potlačuje přirozenou tvorbu testosteronu

To znamená, že dlouhodobý stres negativně ovlivňuje hladinu testosteronu, protože dochází k omezení jeho produkce. 

Pravidelný pohyb je klíčem ke štěstí i ke zvýšení testosteronu

Pravidelný pohyb a cvičení je cesta k tomu, jak zvýšit hladinu testosteronu. Zaměřte se na silový trénink, ale nezapomínejte ani na vysoce intenzivní intervalové tréninky a běh. 

Pokud nejste zrovna sportovní nadšenci a nedokážete si představit, že svůj volný čas trávíte ve fitku, neházejte flintu do žita.  Najděte si takovou fyzickou aktivitu, která vás bude bavit a naplňovat. Pokud to není silový trénink a vytrvalostní běh, možná to bude chození po horách, lezení po skalách, gymnastika, jóga nebo třeba kondiční posilování. 

Cvičte pro radost  a s chutí. Výsledky uvidíte nejen v ohledu hladiny testosteronu, ale i na fyzické síle a nárůstu svalové hmoty. 

Dodržujte pitný režim

Mezi často zmiňovaným neduhem dnešní doby je i nedostatečný příjem tekutin. Voda je pro lidský organismus životně důležitou tekutinou a její nedostatečný  přísun může mít vliv na zpomalení produkce testosteronu. I proto je vhodné dbát na správný pitný režim. 

Každodenní příjem tekutin by měl průměrně odpovídat  0,5 litru vody na každých 15 kg hmotnosti. Pokud vás čeká vyšší fyzická zátěž, příjem tekutin rozhodně ještě navyšte. 

Omezte alkohol, ale i kofein

Metabolismus ethanolu má za následek snížení množství koenzymu NAD+ ve varlatech a v játrech. NAD+ hraje nezbytnou roli v elektronovém donoringu, při produkci androgenů, tedy i testosteronu

Další problém s alkoholem je ten, že jeho častá konzumace může zvýšit hladinu estrogenu, což je u mužů nežádoucí. Problémové je i to, že alkohol stimuluje aktivitu aromatázy, která proměňuje mužský pohlavní hormon (testosteron) na ženský pohlavní hormon (estrogen). 

Problematická je i častá konzumace kofeinu. Nejde ale jen o kávu, která je povětšinou to první, co se vybaví, když se kofein zmíní. Mezi nápoje, které obsahují kofein patří také: zelený a černý čaj, čokoláda, energetické nápoje nebo třeba coca-cola. 

Kofein je ve vztahu k testosteronu problematický hlavně v tom, že jeho konzumací zvyšujete hladinu kortizolu (tedy stresového hormonu), který potlačuje přirozenou tvorbu testosteronu

Často se milujte

Hladina testosteronu výrazně ovlivňuje kvalitu ii kvantitu sexu, neboť se odráží v několika důležitých aspektech např. v kvalitě erekce, touze po sexu a v neposlední řadě i v sexuální výdrži. Skvělé na tom je, že tento vztah je oboustranný - sexuální vzrušení a pohlavní styk totiž napomáhá ke zvýšení hladiny testosteronu

Zvýšení sexuální aktivity tedy zaručeně pomůže hladině vašeho testosteronu. Kromě toho zahrnete svůj život častějším přívalem oxytocinu, serotoninu a dopaminu. Navíc sex můžete vnímat i jako fyzickou aktivitu - každý pohyb se počítá. 

Pomoci může i správné stravování

Svou roli má v tomto ohledu i vhodné stravování. Zaměřit byste se měli především na potraviny bohaté na zdravé tuky, tedy omega-3 a omega-9 mastné kyseliny. Zároveň se nemusíte bát sáhnout i na doplňky stravy na podporu testosteronu. 

Do jídelníčku doporučujeme zařadit tyto potraviny: 

 • hovězí maso 
 • vejce
 • tučné ryby
 • mléko a mléčné výrobky
 • listovou zeleninu - listový špenát, kadeřávek
 •  ústřice
 • granátové jablko
 • avokádo

Stále se necítíte lépe? 

Pokud cítíte, že nic z výše uvedených bodů nezabírá a vy stále cítíte příznaky nedostatku testosteronu, je na čase začít tento problém řešit s odborníkem. 

Na vině totiž může být velmi nízká hladina testosteronu, kterou už není možné bez přímé aplikace hormonu nijak výrazně změnit. Také záleží na tom v jaké fázi života se muž nachází. Obecně se mužům kolem 30 let bude s jejich přirozenou produkcí testosteronu pracovat lépe než například mužům, kterým je více než padesát. 

Testosteronová terapie jako účinná pomoc

Nemějte strach říct si o pomoc, když ji potřebujete. To platí i v kontextu pociťovaných problémů, které mohou značit, že je na vině nízká hladina mužského pohlavního hormonu. 

Pokud vás dlouhodobě trápí tyto příznaky: 

 • ztráta fyzické i psychické síly
 • častá únava a problémy se spánkem
 • náladovost, depresivní stavy
 • snížený zájem o sex i masturbaci
 • problémy s erekcí
 • problémy s výdrží při sexu
 • snížená motivace cokoli dělat
 • problémy se soustředěním a pamětí
 • ztráta svalové hmoty
 • navýšení množství tuku

je na čase začít tyto problémy řešit. Objednejte se na vstupní prohlídku do ALPHALABS, kde zkontrolujeme vaší hladinu testosteronu.  Pokud se prokáže, že je skutečně nízká, náš tým odborníků vám navrhne možná řešení v podobě zahájení léčby testosteronovou terapií, která dokáže šetrně vrátit vašemu tělu jeho přirozenou sílu. 

Každý muž si zaslouží cítit se dobře. Dovolte nám vám v tom pomoci. 

Buďte opět na vrcholu svých sil

Zjistěte, jak můžeme pomoci i vám cítit se skvěle. Ozvěte se nám a získejte bezplatnou konzultaci.

Konzultace zdarma

Kliniky LABS1503

ALPHALABS je součástí rodiny klinik LABS1503, které od roku 2015 umožňují lidem vypadat, cítit se a žít lépe, mít kontrolu nad svým zevnějškem a milovat svoje tělo. Neustále sledujeme trendy, testujeme je, inovujeme, vývojem přivádíme k dokonalosti a nabízíme vám je tak, že jsou dostupné.

Bezplatná konzultace