Jak hladina testosteronu ovlivňuje sportovní výkon?

Bývá často spojován s mužskou silou, bojovností a výkonností. Jak je to ve skutečnosti s vlivem testosteronu na fyzickou sílu a sportovní výkonnost?

Slovo testosteron si většina z nás správně spojí s muži. A jedná se skutečně o nejdůležitější mužský hormon produkovaný Leydigovými buňkami ve varlatech. Testosteron je zodpovědný za rozvoj sekundárních pohlavních znaků, a tak je jeho hladina nejvyšší v období dospívání.

Nejdůležitější mužský hormon

Mužský hormon testosteron se během puberty zásadně podílí na rozvoji sekundárních pohlavních znaků, ke kterým patří například růst vousů a ochlupení, mutace hlasu či produkce spermií. Kromě toho, že testosteron zásadně ovlivňuje mužskou sexualitu a libido, má vliv i na vývoj mozku, chování a psychiku.

Testosteron se řadí do skupiny anabolicko-androgenních steroidů. Anabolický přitom znamená budující. V této souvislosti se jedná o látky, které podporují proces proteosyntézy, kdy z aminokyselin vznikají bílkoviny a tím se budují svaly. Řecké „andros“ znamená „muž“, což odkazuje k tomu, že jde o hormon typický pro muže. O testosteronu se nejčastěji hovoří v souvislosti s libidem a skutečně má tento hormon zásadní podíl na sexuální touze a aktivitě. Jeho účinky na lidský organismus jsou ale mnohem pestřejší. Hladina testosteronu totiž ovlivňuje například také naší fyzickou výkonnost při sportu.

Jak konkrétně testosteron ovlivňuje sportovní výkonnost?

  • Podporuje budování svalové hmoty tím, že ovlivňuje proteosyntézu. Při tomto metabolickém procesu se z aminokyselin tvoří proteiny, které jsou základním stavebním kamenem svalů. Když tedy lidské tělo proteosyntézou vytváří proteiny, dochází k růstu a zvýšení objemu svalové hmoty.
  • Zlepšuje spalování tuků, čímž napomáhá hubnutí a udržování štíhlé postavy. S vyšší hladinou testosteronu je omezena tvorba nových tukových buněk. A naopak nízká hladina testosteronu je rizikovým faktorem pro rozvoj obezity.
  • Vede k lepším silovým i vytrvalostním výkonům. 
  • Urychluje regeneraci po tréninku, a tak může sportovec trénovat častěji a s vyšší intenzitou.
  • Do tréninku přináší více motivace, soutěživosti a výbušnosti.

Kromě výše uvedeného výčtu podporuje testosteron i celkové zdraví. Vyšší hladina testosteronu bývá podle některých studií spojován se snížením rizika kardiovaskulárních onemocnění. Dále je testosteron důležitý pro zdraví kostí a udržování normální hladiny krevního tlaku. Tím tedy přispívá k celkovému zdraví jedince, což je pro podávání maximálních sportovních výkonů rovněž důležité.

Účinky testosteronu na sportovní výkonnost ostatně potvrzuje fakt, že je jeho užívání v profesionálním sportu považováno za nedovolený doping. V rámci některých sportů nebo disciplín dokonce existují i limity pro přirozenou hladinu testosteronu. To se zatím týká především ženského sportu, kdy byla vyšší výkonnost některých atletek dávána do souvislosti s jejich přirozeně vysokou hladinou testosteronu. Dané sportovkyně tak musely v některých případech změnit disciplínu, nebo jim nebyl umožněn start v rámci některých soutěží.

Pro lepší výkon v jakémkoliv sportu

Se zvyšující se hladinou testosteronu v těle dochází ke snadnějšímu a rychlejšímu růstu svalové hmoty. Kromě tohoto nejznámějšího účinku přináší ovšem testosteron v souvislosti se sportovním výkonem i další benefity, jako lepší spalování tuků, urychlení regenerace nebo více síly i vytrvalosti během tréninku. Všechny tyto výhody oceníte, ať už se věnujete prakticky jakémukoliv sportu od posilování a kulturistiky přes běh, plavání či lyžování až po cyklistiku, házenou či fotbal.

Buďte opět na vrcholu svých sil

Zjistěte, jak můžeme pomoci i vám cítit se skvěle. Ozvěte se nám a získejte bezplatnou konzultaci.

Konzultace zdarma

Kliniky LABS1503

ALPHALABS je součástí rodiny klinik LABS1503, které od roku 2015 umožňují lidem vypadat, cítit se a žít lépe, mít kontrolu nad svým zevnějškem a milovat svoje tělo. Neustále sledujeme trendy, testujeme je, inovujeme, vývojem přivádíme k dokonalosti a nabízíme vám je tak, že jsou dostupné.

Bezplatná konzultace