Zdravotní problémy, které může způsobit život s dlouhodobě nízkou hladinou testosteronu

Nízká hladina testosteronu neovlivňuje jen kvalitu života, ale i celkový zdravotní stav.

Nízká hladina testosteronu se do našich životů negativně odráží v mnoha různých oblastech. Může stát za pocity celkového vyčerpání, špatným spánkem, náladovostí, zapomětlivostí nebo třeba za nechutí k jídlu a ztrátou sexuální touhy. 

Pokud vás netrápí všechno naráz, pravděpodobně nad tím ve svém životě mávnete rukou s myšlenkou, že je to důsledek přepracovanosti, stresu nebo stáří. Nízká hladina testosteronu u mužů ale není něco, nad čím bychom měli s úsměvem zatřást hlavou a nechat to být.

Tento problém totiž může mít mnoho negativních dopadů na naše celkové zdraví, které už nelze přehlížet a cíleně ignorovat. Uveďme si příklady onemocnění, které mohou vznikat v důsledku nízké hladiny testosteronu, či je nízká hladina testosteronu faktorem, který přispívá k jejich vzniku.

Osteoporóza

Toto onemocnění, kterému se také říká: „tichý zloděj kostí,“ je charakterizované ztrátou minerální hustoty kostí a narušením jejich mikroarchitektury. Jednoduše řečeno tedy dochází k tomu, že jsou kosti křehčí, ztenčují se a jsou podstatně náchylnější ke zlomeninám. Hlavním příznakem tohoto onemocnění je bolest kostí, postupná ztráta tělesné výšky a celkové snížení pohyblivosti. 

Jednou ze zásadních rolí testosteronu je stimulace růstu kostí a udržování kostní hmoty. Lze tedy říct, že pokud je hladina testosteronu dlouhodobě velmi nízká, může to vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze. Mezi další faktory, které mohou stát za osteoporózou řadíme například: nedostatek vápníku a vitamínu D, genetické faktory, alkoholismus nebo třeba užívání některých druhů léků. 

Srdeční choroby 

Testosteron mimo jiné pomáhá udržovat zdravé srdce a cévy. Také má přímý vliv na cévní stěny a zvyšuje produkci oxidu dusnatého, který pomáhá uvolňovat napětí v cévách, čímž snižuje riziko hypertenze. 

Nízká hladina testosteronu může v mužském těle způsobit řadu změn, které jsou spojovány se zvýšeným rizikem srdečních chorob. Pod tyto změny řadíme například zvýšenou hladinu cholesterolu a triglyceridů, zvýšenou hladinu inzulínu, zvýšenou krevní glukózu a zvýšený krevní tlak. 

V dnešní době již existuje několik studií, které ukazují, že muži s nízkou hladinou testosteronu mají vyšší riziko srdečních chorob, jako jsou: infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, srdeční selhání a ateroskleróza. Nízká hladina testosteronu navíc může zhoršit prognózu u již existujících problémů v této oblasti.

Vztah mezi srdečními chorobami a nízkou hladinou testosteronu není jednoznačný a existuje mnoho faktorů, které mohou hrát roli v tom, jakým způsobem nízká hladina testosteronu ovlivňuje srdeční zdraví. Je také důležité si uvědomit, že existuje mnoho dalších okolností, které mohou hrát roli v rozvoji srdečních chorob.

Diabetes

Testosteron v nízkých hodnotách může být jedním z faktorů, který přispívá ke vzniku tohoto onemocnění. Nízká hladina testosteronu totiž může mít vliv na metabolické procesy v těle, včetně metabolismu glukózy a tuků. Pokud je hladina TST opravdu hodně nízká, může to vést ke zvýšení hladiny krevního cukru a inzulinu. Tyto faktory pak mohou přispět k rozvoji diabetu 2. typu. 

Nízká hladina TST může rovněž způsobit zhoršení citlivosti buněk na inzulín. Buňky v těle jsou tedy méně schopné využívat inzulin k transportu glukózy z krevního oběhu do buněk, kde se využívají jako zdroj energie. Nízká hladina testosteronu tedy může zhoršit inzulinovou rezistenci, což je další faktor, který přispívá ke vzniku diabetu. 

V současné době již existují studie, které ukazují, že substituční terapie testosteronem může být nápomocná ke snížení rizika vzniku cukrovky u mužů s nízkou hladinou TST. 

Sexuální dysfunkce

Snížená hladina testosteronu může spojena s řadou poruch z oblasti sexuálních funkcí. 

  • Erektilní dysfunkce - Testosteron pomáhá udržovat zdravou cévní funkci, to je důležité pro zajištění dostatečného krevního toku do penisu. 
  • Snížení či úplná ztráta libida - Nízká hladina testosteronu může vést k nedostatku sexuální touhy.
  • Snížená kvalita spermií - Testosteron je důležitý pro tvorbu spermií, pokud je jeho hladina příliš nízká, může to vést k tomu, že se sníží jejich kvalita i počet.

Deprese a úzkost

Testosteron se obecně podílí na řadě procesů v lidském těle a plní spoustu funkcí, jednou z nich je regulace nálady, emocí a kognitivních funkcí. 

Mezi příznaky nízké hladiny testosteronu patří: únava, ztráta fyzických sil i celkového elánu do života, podrážděnost, nespavost, snížená sexuální touha, potíže s erekcí, … Tyto symptomy mohou vést k pocitu nespokojenosti, nízkému sebevědomí, sociální izolaci a dalším negativním faktorům, které mohou přispět k rozvoji depresivních a úzkostných příznaků.

Buďte opět na vrcholu svých sil

Zjistěte, jak můžeme pomoci i vám cítit se skvěle. Ozvěte se nám a získejte bezplatnou konzultaci.

Konzultace zdarma

Kliniky LABS1503

ALPHALABS je součástí rodiny klinik LABS1503, které od roku 2015 umožňují lidem vypadat, cítit se a žít lépe, mít kontrolu nad svým zevnějškem a milovat svoje tělo. Neustále sledujeme trendy, testujeme je, inovujeme, vývojem přivádíme k dokonalosti a nabízíme vám je tak, že jsou dostupné.

Bezplatná konzultace