Menopauzu zná snad každý, setkali jste se ale s pojmem andropauza?

Jaké jsou příznaky andropauzy, jak jim porozumět a jak se s nimi vypořádat?

Menopauza je u žen přirozenou součástí období přechodu. Přechod má na svědomí změnu hormonální rovnováhy, může docházet například k návalům horka, výkyvům nálad nebo poruše spánku. Menstruace se vlivem hormonálních změn začíná opožďovat, snižuje se četnost, až zcela ustane. Průměrný věk, kdy k menopauze dochází, je 51 let

Ženskými hormony jsou estrogen a progesteron. Tyto hormony mají v těle mnoho funkcí, ovlivňují kvalitu kostí, nervovou soustavu, mozek nebo psychickou pohodu. Estrogen je mimo jiné nezbytný pro plodnost a pohlavní vývoj ženy, progesteron se zase stará o děložní sliznici a je důležitý pro vývoj plodu.


Kolem 40. roku ženy
začíná ale klesat funkce vaječníků, a proto v tomto období klesá produkce estrogenu i progesteronu.

Andropauza by se dala popsat jako mužská verze menopauzy.


U mužů dochází k přirozenému poklesu pohlavních hormonů již od 30. roku života. Přirozený je úbytek cca 1 % množství z celkové hladiny. Změna spojená s přechodem je nejčastěji patrná kolem 50. roku života. Může dojít k podobným příznakům jako u žen, avšak nejčastějšími projevy je rozladěnost, pocit vyčerpání, ztráta libida nebo problémy v sexuálním životě

Andropauza má sice fyziologický původ, ale její dopady jsou extrémní nápor na psychiku

Faktem je, že mnoho mužů není ochotno si připustit jakýkoliv problém. Tento jev se ale v posledních letech mění a mnoho mužů přišlo na to, že pokud si přiznají potíže, je mnohem snazší najít řešení. 

Projevy andropauzy mohou mít dopad na sebevědomí jedince. Je přirozené, že s přibývajícím věkem tělo neposlouchá jako dřív. Úbytek svalů, ztráta energie nebo výkyvy nálad jsou ale extrémní nápor na psychické zdraví a mohou být zdrojem nadbytečného stresu

Klíčovou příčinou andropauzy je úbytek mužského pohlavního hormonu. Vliv má ale také dlouhodobý stres, nadváha a obezita, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek pohybu, nezdravý životní styl nebo zanedbávání zdravotních potíží, jako je zvýšený tlak, vysoký cholesterol nebo diabetes.

Hormonem, jehož úbytek má tyto projevy na svědomí, je testosteron

Jeho stav je možné podpořit nejrůznějšími cestami, například vyváženou stravou, pravidelným cvičením, suplementací vitamínů nebo třeba otužováním.

Pokud je však úbytek testosteronu vysoký a muži pociťují výrazné projevy jeho nedostatku a výše uvedené projevy andropauzy, existuje možnost testosteronové léčby.

U nás v ALPHALABS se o vás postará tým profesionálů. Vše probíhá v příjemném prostředí plném důvěry, vždy se setkáte s pochopením a diskrétností.

Kvalitu změny pocítíte brzy nejen vy, ale i vaše okolí.

Buďte opět na vrcholu svých sil

Zjistěte, jak můžeme pomoci i vám cítit se skvěle. Ozvěte se nám a získejte bezplatnou konzultaci.

Konzultace zdarma

Kliniky LABS1503

ALPHALABS je součástí rodiny klinik LABS1503, které od roku 2015 umožňují lidem vypadat, cítit se a žít lépe, mít kontrolu nad svým zevnějškem a milovat svoje tělo. Neustále sledujeme trendy, testujeme je, inovujeme, vývojem přivádíme k dokonalosti a nabízíme vám je tak, že jsou dostupné.

Bezplatná konzultace